Spis treści
02. Ebook

"Człowieka Nie można nauczyć,dopóki On sam nie zdoła siebie Odkryć, a tym Kimś kto pomaga mu Dotrzeć właśnie do tej Nieodkrytej Granicy jest ktoś taki jak Trener"

 

 

Bogumiła Reczek

1,2,3

KIERUNEK ROZOWOJU E-LEARNINGU W POLSCE NA PRZEŁOMIE 2010-2035

O ile w 2010r. jest w Polsce jeszcze ponad 38 mln ludzi, o tyle 25 lat później będzie jedynie niecałe 36 mln, przy czym w wieku powyżej 65 lat aż 25% społeczeństwa, w porównaniu z 17% w 2010r[3].

Pewniki na przyszłość
Starzejące się i emigrujące społeczeństwo spowoduje, że rozwój e-learningu będzie postępował w stronę zmiany proporcji nauczania z tradycyjnego na elektroniczny. Przy czym czynnik starzenia  stanie się bardziej decydujący, ponieważ jest faktorem pewnym. Szybkie tempo życia wymuszone dużymi zmianami technologii oraz wydłużony czas  aktywności zawodowej dla mężczyzn i kobiet narzuca konieczność uczenia się przez całe życie. Niepodważalnie e-learning jest koniecznością dla osób niepełnosprawnych którym należy zapewnić równe szanse w dojściu do wiedzy i pracy zawodowej.

Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że nauka online przy dwukierunkowej wymianie doświadczeń  pomiędzy osobami z różnych części kraju, i świata może zaowocować wyższym poziomem nauczania. Nie wspominając o możliwości współpracy interaktywnej ze środowiskami biznesowymi czy innymi potrzebnymi źródłami w danym kursie. Największą przeszkodą w rozpowszechnieniu nauczania online w Polsce jest wciąż mentalność i przyzwyczajenie do tradycyjnych form nauczania.

Istnieje ndzieja, że starzejące się społeczeństwo przetransferuje elastyczne myślenie z młodzieńczego wieku. Szybkie czasy wymagają szybkich i efektywnych form nauczania, nie ma czasu na wieloletnie nauczanie dorosłych, dlatego też e-szkolenia stały się popularną formą kształcenia dorosłych. Pamietać należy o najważniejszym, że to doświadczenie czyni z człowieka naprawde cennego na rynku pracy pracownika, a nie godziny spędzone w sali szkoleniowej czy przed komputerem.

 

Źródła:
1. „Flexi-work”; Company profile: Vodafone Ireland, Business Plus April 2010
2. Por. European Agency for Safety and Health at Work - NEW AND EMERGING RISKS IN OCCUPATIONAL SAFETY AND HEALTH, www.osha.europa.eu/en/publications/outlook [9.04.2010] 3. www.stat.gov.pl[9.04.2010]
4. W artykule porównano bieżącą sytuację systemu edukacji wyższej  w Polsce i Republice Irlandii na przykładzie studentów informatyki
5. Por. Michał Wenzel, “Korzystanie z internet”: www.cbos.pl [9.04.2010]

1,2,3

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.


Copyright 2005-2014© Wszelkie prawa zastrzeżone.